Covid-19’un küresel protein pazarları üzerindeki etkisi

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

2020 yılı belirsizliklerle geride kaldı. IMF, yüzde 5 küresel ekonomik büyüme öngörerek 2021 için daha olumlu bir görünüm sundu.

Global Agri-Trends Başkanı Brett Stuart, bu yıl neredeyse ilk kez düzenlenen toplantı olan Kanada Sığır Eti Endüstrisi Konferansı’nda bu büyüme ve 2021 yılında protein pazarları açısından nelere dikkat edilmesi gerektiği konusundaki düşüncelerini paylaştı.

IMF’nin Haziran ayında yayınlanan World Economic Outlook (WEO) Güncellemesine göre, küresel büyümenin 2020’de yüzde -4,9 olacağı tahmin ediliyor. 

WEO raporu, Covid-19 salgınının 2020’nin ilk yarısında faaliyet üzerinde beklenenden daha olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ve toparlanmanın daha önce tahmin edilenden daha yavaş olacağını söyledi.

“IMF, 2021 yılında küresel ölçekte yüzde 5,4 büyüme öngörüyor.”

2021’de IMF, küresel ölçekte yüzde 5,4 büyüme öngörüyor. Covid-19 öncesinde bu oran yüzde 6,5 ‘ti.

Stuart’ın konuşmasında belirttiği gibi, IMF ne olacağını kesin olarak bilmiyor.

“Kimse medyum değildir, ancak bu küresel finans piyasalarının yatırım yaptığı haberidir. Dolayısıyla, 2021’de oldukça iyi bir toparlanma olacağı görülüyor.”

Spesifik olarak protein pazarlarına odaklanan Stuart, iyimser değildi. Sığır eti pazarları umut vermeye devam ediyor. Stuart, dalgalanma ve belirsizliğin kalıcı olduğunu belirtti.

Dörtgözle beklemek

2020 yılının en büyük mesajı, insan emeğinin riskli olduğudur. Stuart, bu riski azaltmak için, sadece tarımda değil, her yerde inovasyonda büyük bir artış olacağını söylüyor. Örneğin et işleme tesisleri, işçilik sorununa olası bir çözüm olarak robotlarla ilgileniyor. Stuart, bu durumun, karkas işleme çeşitliliği açısından daha fazla standardizasyon anlamına geleceğini söyledi.

“2020 yılının en büyük mesajı, insan emeğinin riskli olduğudur. Mevcut durum yeni normal olabilir.”

“Üretim ve işleme tesislerine daha fazla robot entegre edildikçe sığır etinde daha büyük indirimler olacağını varsayıyorum.”

Stuart, ayrıca, tüketicilerin protein satın alma ve tüketme şekillerinde sürekli bir değişiklik öngörüyor. Paket yemek servisi 2020 yılındaki gibi devam edecek, dedi.

“Hiçbir şirkete oturup ‘İşler normale dönene kadar bekleyeyin’ demeyin” dedi. “Mevcut durum yeni normal olabilir.”

Stuart, Çin’in domuzlarda görülen African Swine Fever hastalığı kaynaklı protein açığı açısından bunun doldurulabilir olduğunu düşünmüyor. Çin’e tavuk, domuz eti ve sığır eti ihracatı arttı. Çin’in en iyi ihtimalle istikrarsız bir ticaret ortağı olmaya devam edeceğini söyledi.

Stuart, “Bir ticaret savaşındayız, dalgalanma bekliyoruz” dedi.

“Küresel sığır sürüsü genişlemiyor; gerçekte sürü büyümesi durdu ve yıllardır da değişen bir şey yok.”

Küresel sığır sürüsü genişlemiyor; gerçekte sürü büyümesi durdu ve yıllardır da değişen bir şey yok.

“Bu durum bize arz tarafının iniş ve çıkışlarla seyrettiğini gösteriyor.” dedi. “Arz tarafı, pazarımız için iyi haber.”

Domuz eti fiyatları son zamanlarda bazı iyileşme işaretleri göstermiş olsa da, kümes hayvanı fiyatlarına göre düşük seyretti. Ancak küresel sığır eti talebi artıyor. Artan küresel talep, fiyatları yükseltiyor.

Çin’in sığır eti talebi, beraberinde Hong Kong ve Vietnam’dan gelen talep, Güney yarımküreden gelen ithalatı artırıyor. Çin, ABD’den yem katkı maddesi ractopaminin kullanıldığı bölgeler dışında  sığır eti ithalatına artık açık durumda.

“Ractopamin kullanılan hayvanlar hariç tüm kesimler USDA (American Tarım Bakanlığı) tesislerinin tamamında onaylanır.”

Stuart, ABD henüz Çin’e sığır eti göndermiyor olsa da, satışların olağanüstü yüksek olduğunu söyledi.

Stuart, dünyanın en büyük rakiplerine, yani geçen yıl kuraklık nedeniyle sürüsünün çoğunu tasfiye eden Avustralya’ya işaret etti. Ülke yeniden stok yapmaya çalışırken düveleri zincirden çekerek gelecek üretimi daha da engelliyor.

Stuart, “İnek sürüsünün büyümediğini söylüyorum. Küresel talep iyi ve ana rakibimiz üretimde büyük bir düşüş yaşıyor. “

10 yıl ileriye baktığımızda, Stuart sektörün daha iyi olacağını öngörüyor. Beslenecek daha fazla nüfus ve daha fazla para kesinlikle daha fazla talep anlamına gelir, ancak küresel üreticilerin talebe ayak uydurabileceklerini düşünmüyor. Ve bu uzun vadede iyi bir haber olsa da, Stuart sadece mevcut ortama uyum sağlamanın yollarını bulanların mevcut ortamda hayatta kalacağını söyledi.

“En güçlü olmak zorunda değilsiniz, en zeki ya da en büyük olmak zorunda da değilsiniz, ama mevcut durumu analiz edip uyum sağlamak zorundayız.

“Covid-19 ve African Swine Fever tamamen öngörülemez bir durum, daha önce hiç deneyimlemedik. En güçlü olmak zorunda değilsiniz, en zeki ya da en büyük olmak zorunda da değilsiniz, ama mevcut durumu analiz edip uyum sağlamak zorundayız.”dedi.

Şimdilik Covid-19’un protein pazarları üzerindeki etkisi hakkında herhangi bir tahmin yapmak için henüz çok erken.

“Bilmiyoruz”, dedi. “Bu keşfedilmemiş bir alan; dikkatli olmak gerekir.” “Küresel sığır ve inek sürü büyümesi durdu ve küresel sığır eti talebi yüksek” diye bitirdi. “Büyükbaş talepleri ABD’de 2021 yılına kadar aylarca sürecek. Volatilite ve belirsizlik şimdilik hüküm sürecek.”

Kaynak: The Cattle Site

Keyifli okumalar dileriz

Dünya Sığır Sürü varlığı Haberleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

ugras

Türkiye Çiftlik Hayvanları ve Sağlığı Ağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram