Süt buzağılarının kış beslemesi için 5 ipucu

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Soğuk koşullarda, buzağılar vücut ısısını korumak için büyümeyi feda edeceklerdir.

Soğuk kış aylarında, süt buzağıları genellikle konfor bölgelerinin altındaki sıcaklıklara (15-16 santigrat derece) maruz kalırlar. Gündüz sıcaklıklarının bu işaret civarında kaldığı ılıman iklimlerde bile, gece sıcaklıkları günlerce önemli ölçüde düşebilir.

Rasyonla ekstra enerji alımı olmadan, buzağılar vücut ısılarını korumak için enerjiyi büyümeden ısı üretimine yönlendireceklerdir. Konfor bölgelerinin altındaki her 5 santigrat derece için buzağıların, uygun vücut sıcaklıklarını koruyabilmek adına yaklaşık 100 gram büyüme eşdeğerini feda edecekleri tahmin edilmektedir.

Ph. D. Ioannis Mavromichalis “Buzağıları sıcak tutmanın birkaç yolu vardır ve bu stratejilerden biri de ayarlanmış beslemedir. Ancak her çiftlikte hepsi başarıyla uygulanamaz.”

Buzağıları sıcak tutmanın birkaç yolu vardır ve bu stratejilerden biri de ayarlanmış beslemedir. Ancak her çiftlikte hepsi başarıyla uygulanamaz. İhtiyaç duyulan zamandan çok önce organize edilmiş bir kış beslemesi planına sahip olmak gerekir. Aşağıdaki besleme önlemleri genellikle soğuk havalarda uygulanır.

  1. Ekstra enerji ihtiyaçlarını karşılamak için süt ikame payı artırılabilir. Bu, maruz kaldığı etkin sıcaklıklara göre süt ikame enerji konsantrasyonu ve buzağı ihtiyaçlarına göre hesaplanır.
  2. Süt ikame katıları, verilen toplam sıvı miktarını artırmadan artırılabilir. Bu yöntemin üst sınırları vardır, ancak pratik bir şekilde daha fazla sıvı verilemediğinde işe yarar.
  3. Ekstra enerji ihtiyaçlarını karşılamak için mevcut süt ikamesine bir yağ takviyesi eklenebilir. Bu, yukarıdaki 1 ve 2 numaralı durumlarda kaçınılmaz olan protein ve diğer besin maddelerinin aşırı beslenmesini önler.
  4. Kış aylarında daha ılık su sağlamak bazı çiftlikler için pratik olmayabilir, ancak buzağıların ısınması için diyet enerji harcaması ihtiyacını azaltır. Böylece, mevcut rasyon değerleri ile daha az enerji tüketilir ve büyüme için daha fazla enerji kalır. Ayrıca, su alımı, işkembe gelişimini hızlandıran ve işkembe fermantasyonundan daha fazla ısı üretilmesine yol açan buzağı başlangıç ​​alımını (4: 1 oranı) yönlendirir.
  5. Başlangıç ​​yeminin erken sindirimini hızlandırmak ve yaşlı buzağılarda daha yüksek kuru yem alımını sağlamak için daha lezzetli / sindirilebilir bir buzağı başlangıç rasyonu önerilebilir.

Kaynak: Feed Strategy

Keyifli okumalar dileriz

Sütten Kesilme sonrası BEsleme Önerileri ile ilgili güncel değerlendirmeleri gözden geçirmek isterseniz,

Süt İşletmelerinde Biyogüvenlik önlemleri ile ilgili güncel değerlendirmeleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

ugras

Türkiye Çiftlik Hayvanları ve Sağlığı Ağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Follow by Email
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram