Süt İşletmeleri, Yem Maliyeti için Alternatif Senaryoları Değerlendiriyor

24 Mayıs 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Tahıl fiyatları yükselmeye devam ederken, süt işletmeleri sahipleri yalnızca yem maliyetlerindeki artışı değil, sürülerini beslemek için olası bir hammadde eksikliğini nasıl yöneteceklerini araştırıyorlar.

Ever.ag Başkanı Mike North, AgDay kanalında yem maliyetlerinin endişe verici bir şekilde artmaya devam ederken besi hayvanı üreticilerinin karşı karşıya kaldığı mücadeleyi anlattı. 

North, yemin üç bileşeni olduğunu söylüyor:

  • Fiyat,
  • Hammaddeler,
  • Kullanılabilirlik. 

Mike North, “Hammadde, en önemli parçasıdır” diyor. “‘Ne pahasına olursa olsun satın alın’ mantığı kaçınılması gereken bir yaklaşımdır ve beslenme uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.”

Wisconsin Standard Süt Ürünleri Danışmanı Midwest Bölge İşletme Müdürü ve Süt Ürünleri Beslenme Uzmanı Brian Vaassen, “Süt işletmelerinde yem hammaddelerinin uygun şekilde fiyatlandırıldığından emin olmak için son zamanlarda satınalma analiz yazılımı kullanıyorum” diyor ve ekliyor, “Yazılım ile değerlendirmek ekstra çaba gerektirmekte ancak buna kesinlikle değer.”

Dave Vander Kooi, oğlu Joe ve gelini Rita ile birlikte Minnesota’da süt işletmelerini ve süt ürünleri üretimi işlerini yürütüyor.

Minnesota yakınlarında, süt işletmesi sahibi Dave Vander Kooi oğlu Joe ve gelini Rita ile birlikte 4.500 dönümlük işletmesinde 2.300 başlık süt ineği sürüsünün yönetimini gerçekleşitiriyor. Kooi, sürekli olarak yem maliyetlerini analiz ettiğini belirtiyor. Kooi’lerin işletmesinin envanterinde mısır silajı, öğütülmüş mısır ve saman bulunurken, hammaddelerin tamamını sözleşme yapmadan satınalma yolunu tercih ediyor. Dave Vander Kooi, tedarikçileriyle iletişim içinde olduğunu belirtiyor ve envanterinin sürekliliğinde bir sorun yaşamaktan endişe duymuyor. Yerel depolarda bol miktarda soya fasulyesi olduğunu belirtiyor.

Vander Kooi, “Her zaman ne yapabileceğimizi, ne yapmamız gerektiğini, neyi farklı yapabileceğimizi düşünmeliyiz,” diyor.

Süt ürünleri üretimi yapan şirketini ve süt işletmesi şirketini ayrı ayrı yöneten Vander Kooi, süt ürünleri beslenme uzmanı ile sürekli görüşmeler yapıyor, maliyet ve yem katkıları karşılaştırmaları hakkında sorular soruyor. Vander Kooi, süt işletmeleri için aldığı süt yemi hammaddelerini değerlendiğinde, geçen sonbaharda ton başına öğütülmüş mısır için 4,50 $ ve mısır silajı için de 36 $ ödediğini belirtiyor. 

Brian Vaassen, “Süt işletmeleri sahipleri için her şeyin ihtiyaç duyulan protein ve amino asit değeriyle ilgilidir.” diyor

Mike North, rasyonun temel hammaddelerine bağlılığımızın çok yüksek olması durumunda ikâme hammaddelerin dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Brian Vaassen, süt işletmeleri sahipleri için her şeyin ihtiyaç duyulan protein ve amino asit değeriyle ilgili olduğunu belirtiyor ve onlarla  hemfikir olduğunu söylüyor. Vaassen, “Sentetik amino asitler de fiyatlarıyla sürece dahil oluyor” diyor.

Mike North, tahıl fiyatları birçok hayvancılık üreticisinin kabul edeceğinden daha yüksek olduğu için, fiyatların yükselebileceğini ve kile fiyatının önceki yıllara göre görülmemiş bir şekilde daha yüksek olabileceğini belirtiyor.

“Yem fiyatı yükseldiğinde, kesim oranı da yükseliyor.”

Dave Vander Kooi, yakın gelecekte, mandırasında süt yemi rasyonunda ton başına mısır için 7 $ ve mısır silajı için de 60 $ ödemek zorunda kalırsa, yem maliyetinin 50 kiloluk çuval başına10.50 $ ‘a yükseleceğini söylüyor. Vander Kooi “Bir ineğin sadece yem faturasını ödemek için 24 litre süt vermesi gerekir,” diye ekliyor. 

Mike North, tarihsel olarak mısır ve soya fasulyesi için arzın bu kadar sıkı olmasının çok daha yüksek fiyatları desteklediğini ve süt üreticilerine yıl bazında bir acil durum stratejisi oluşturmaları tavsiye edildiğini söylüyor.

Sürüsündeki sağımdaki hayvan artışından yararlanan Vander Kooi’nin şu anki süt fiyatı litre başına 0,40 ¢ (USD Cent).  1 litre süt için yem maliyeti 0,16 ¢ (USD Cent) düzeyindedir. Dave Vander Kooi, “Ancak soya küspesi 500 $ / tona ulaşırsa, sürüyü beslemeye devam etmenin mantıklı olup olmadığını bilmiyorum” diyor. “Diğer tüm yem hammaddeleri de daha pahalıya mal olacak.” Brian Vaassen, bu şartlar altında yıllık sözleşme yapmaya istekli bir komisyoncu bulmanın zor olacağını belirtiyor. Vaassen, “Saman kıtlığı yakın zamanda gerçek olabilir” diye ekliyor. “Şimdi saman al ve hemen teslim al.”

Kaynak: The Dairy Herd

Keyifli okumalar dileriz

Süt ineklerinde Yem Maliyetleri ile ilgili yazıları okumak isterseniz,

Sığır sürülerinde reprodüksiyon sorunları ve önlemleri ile ilgili güncel değerlendirmeleri gözden geçirmek isterseniz,

Diğer hastalıklar ve koruma önerileri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Mastitis ve enfeksiyonların teşhisinde PcR kullanımı ve avantajları ile ilgili yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

ugras

Türkiye Çiftlik Hayvanları ve Sağlığı Ağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram