Sütten Kesilme Sonrası Yedi Besleme Önerisi

22 Mart 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

“Sütten kesilme sonrası kaybedilen alanı telafi etmenin bir yolu yok.”

Dr. troy wıstuba

Sütten kesilmiş buzağılar, fazlasıyla dikkat, emek ve odaklanma gerektirir. Sütten kesilme dönemlerine geçişte yaşanan olumsuzluklar, sağlık ve gelecekteki verimlerini de olumsuz etkileyecektir.

Buzağı ve Düve Derneği Altın Standartlarına göre, bir buzağının hayatının ilk 6 ayında, erişkin boyunun %50’si ve erişkin ağırlığının %25’i gerçekleşir. Bu değerler, buzağının sütten kesildikten sonraki ilk haftaların, emme dönemi kadar kritik olduğu anlamına gelir.

Kentucky Üniversitesi Süt Ürünleri Uzmanı Dr. Donna Amaral-Phillips ve Dr. Troy Wistuba tarafından sütten kesilme sonrası olası gelişim problemlerinden korunma tavsiyeleri;

Her seferinde bir değişiklik yapın – Dr. Amaral-Phillips, “Sütten kesmenin stresini azaltmak için aşamalı olarak değişiklikler yapın,” diyor. Örneğin, sıvı rasyonların birkaç gün için 1 kademe azaltılması veya otomatik besleyicilerin hacimlerinin tamamen çıkarılmadan önce azaltılması ve buzağıların yeni barınaklarına girdiklerinde sütten kesmeden önceki tahıl karışımları ile beslenmesine dikkat edilmelidir. Pek çok üretici, buzağıları sütten kesildikten sonra bir hafta boyunca sütten kesme öncesi barınma ortamlarında bakım sağlarlar. Değişiklik sırası işletme yönetim şekillerine göre özelleştirilebilir, ancak önemli olan, buzağıların rasyondaki değişiklik öncesi adaptasyonunu sağlamaktır.

Dr. Amaral-Phillips, “Sütten kesmenin stresini azaltmak için aşamalı olarak değişiklikler yapın,

Diyet geçişlerinde kolaylık  Dr. Wistuba, süt temelli bir beslemeden tahıl ve yem içeren rasyona ani bir geçişin buzağıların sindirim sisteminde yaşayan mikroflorayı bozabileceği konusunda uyarıyor. Yaşamın ilk 10-12 haftasında %22 HP sahip yüksek proteinli  başlangıç ​​tahılı içeren rasyonu ad-libitum besleme ile günlük 4,5 kilo alımına ulaşana kadar beslemeyi ve ardından 12 hafta boyunca saman ağırlıklı ve %18 HP içeren yüksek proteinli (% 18) bir yetiştirme rasyonuna geçmeyi tavsiye ediyor. 

Küçük gruplar halinde barınak  Dr. Amaral-Phillips, sütten kesilme sonrası buzağıların ilk gruplandırmasının 6 veya daha az sayıdan oluşması gerektiğini öneriyor. Bu düzenleme, düvelerin bir grup ortamında nasıl etkileşime gireceklerini öğrenmelerini, su kaynağını bulmalarını ve stresli rekabet olmadan yem yatağına erişmelerini sağlar. Otomatik besleme bölmelerinde yetiştirilen buzağılar sütten kesildikten sonra aynı grupta tutulmalıdır.

Tesisleri kullanıcı dostu hale getirin – Dr. Amaral-Phillips, 2 ila 4 aylık sütçü düvelerin, hayvan başına 30 ila 45 cm yemlik alanına ihtiyaç duyacağını söylüyor. “Yükseklik, tüm hayvanların yem oluğuna da kolayca ulaşmasına izin vermelidir.” Sütten kesilmiş buzağıların bulunduğu barınaklarda hava hareketi, bir hava akımı oluşturmayacak şekilde bol olmalıdır. Ayrıca, barınakta yataklar kuru olmalı, yürüme yüzeylerinin de çamur, buz ve kardan arındırılmış olması gereklidir. Düveler böylelikle sıcak kalmak ve yem kaynağına yürümek için fazladan enerji harcamazlar. 

Sütten kesilmiş buzağıların bulunduğu barınaklarda hava hareketi, bir hava akımı oluşturmayacak şekilde bol olmalıdır.

İhtiyaçları için yemleyin  Dr. Amaral-Phillips’e göre, rasyonlarının toplam protein içeriğini göz önünde bulundurmak kritik önem taşıyor. “Genç düvelerde, %12-14 HP içeren düşük proteinli tahıl karışımları, %18-20’den daha az ham protein içeren rasyonlara göre iskelet büyümesi için protein açısından zayıf kalıyor.” dedi.

Bir anti-koksidiyal ekleyin – Kontrollü koksidiyoz, sütten kesilmiş buzağıların sağlıklı bir büyüme ortamında yaşamasına yardımcı olur. Dr. Amaral-Phillips sütten kesilmiş buzağı rasyonuna anti-koksidiyal, yani monensin, lasalocid veya decoquinate eklenmelidir. “Bir anti-koksidiyal, yani decoquinate, buzağı sütten kesildikten sonra rasyonundan çıkarılırsa, koksidiya yaşam döngüsünü tamamlayabilir ve koksidiyoz korumasında bir kırılmaya neden olabilir” diyor. Anti-koksidiyallerin yemden yararlanma ve kilo alımını iyileştirdiği de gösterilmiştir.

Rumeni hakkını verin –  Dr. Wistuba’ya göre buzağılar sütten kesildikten sonra rumen hacmi 8-24 haftalık yaşamda beş katına çıkıyor. Doğumdan sonraki 3. günden itibaren başlangıç ​​tahılını ve serbest su alımı programına erkenden geçmek, rumen duvarında papilla gelişimini sağlar. Ancak sütten kesilmeden hemen sonra saman, silaj veya yüksek yemlik TMR içeren rasyona geçiş, rumen gelişimini aniden durdurabilir ve uzun vadeli yemden yararlanmayı olumsuz etkileyebilir. Her iki uzman da, 24. haftaya kadar rasyona dengeli bir tahıl bileşeninin dahil edilmesini tavsiye ediyor. O zamana kadar rumen tamamen gelişir ve düveler fermente yem içeren rasyona hazır hale gelir.

Bu önlemlerin alınması ile sütten kesme öncesi dönemde harcanan çaba, kaynak ve zamanın sütten kesilme sonrası dönemde kaybedilmemesini sağlamaya yardımcı olacaktır. 

Dr. Wistuba “Sütten kesilme sonrası kaybedilen alanı telafi etmenin bir yolu yok,” dedi.

Kaynak: Dairy Herd

Keyifli okumalar dileriz

Buzağıların Kış Beslemesi ile ilgili güncel değerlendirmeleri gözden geçirmek isterseniz,

Süt İşletmelerinde Biyogüvenlik önlemleri ile ilgili güncel değerlendirmeleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

ugras

Türkiye Çiftlik Hayvanları ve Sağlığı Ağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Follow by Email
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram