Yüz tanıma teknolojisi, çiftliklerde kulak küpesinin yerini alabilir

21 Nisan 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Kanadalı Tarım Teknoloji Şirketi OneCup AI, bilgisayar görüntülemesini kullanarak hayvancılık sektörüne yapay zeka getirebileceklerini açıkladı.

Yüz tanıma, günümüzde cep telefonları ve pasaport tarayıcıları tarafından kullanılmaktadır. Kısa süre sonra hayvancılık işletmelerinde, çiftliklerde hayvanları tanımlama yöntemi olarak yaygınlaşabilir.

Girişimci çift Geoffrey ve Mokah Shmigelsky, sadece her bir hayvanı tanımlayan değil, aynı zamanda onları gebe kalma noktasından yaşamın sonuna kadar sürekli izleyen bir sistem geliştirdiler.

One Cup’ın teknolojinin en gelişmiş versiyonu olan ve “Sığır Takip ve Gözetim Uzmanı” olarak adlandırılan BETSY, özellikle büyükbaş hayvanlar için tasarlanmıştır.

Ayrıca şu anda balıklar da dahil olmak üzere çok hayvan türlerine yönelik sistemler üzerinde çalışıyorlar.

Fikir

Aile şirketi kuran Geoffrey ve Mokah Shmigelsky, Kanada kırsalında 1.000 baş siyah Angus sığır yetiştiren ailelerini ziyaret ederken ilk kez bu fikri ortaya attılar.

Mokah Shmigelsky, “Etiketler olmadan sığırları tanımlamak için bilgisayar sistemlerini nasıl kullanabileceğimizi merak ettik.”

Mokah, “Ailemiz, sığırların üzerindeki kimlik etiketlerinin Kanada’daki zorlu kış şartlarında sürekli kaybolmasından dolayı son derece üzgündüler. Biz de sığırları etiketler olmadan tanımlamak için bilgisayar sistemlerini ve teknolojisini kullanmanın mümkün olup olmayacağını merak ettik” dedi.

Geoffrey, yapay zeka alanında çalışmış deneyimli bir mühendis ve bu yüzden kısa süre içinde bu fikri hayata geçirdi. Projenin ilerlemesiyle, kimlik izlemekten daha fazlasının yapılabileceği ortaya çıktı.

“O bölgeden, sektördeki kişilerin yanı sıra ağ ve medya uzmanlarının da yer aldığı yaklaşık 20 danışmandan oluşan bir kurul oluşturduk.

“Teknolojinin kapasitesini kavramamıza ve sektörle ilgili güncel gerçekliği anlamamıza yardımcı oldular” dedi.

Sistem nasıl çalışır?

OneCup sistemi, sistemi kontrol eden tek bir yönlendiriciye bağlanan, çiftlik hayvanlarının bulunduğu ahır veya otlatma alanının etrafına yerleştirilmiş bir dizi kamera kullanır.

Kamera teknolojisi, sığırları arka plandan seçer ve ardından her bir hayvanı birbirinden ayırır, buradan her bir ineğin belirli vücut kısımlarını tanımlar ve daha sonra her bir çekim karesinde takip edilebilir.

Öncelikle her bir hayvanı tanımlamak için yüzü kullanır çünkü yüzün boyutu, daha uzak bir mesafeden tanımlanabilmektedir.

OneCup yüz tanıma teknolojisi sadece yüzün ön kısmına ihtiyaç duymuyor, hayvanları tüm açılardan tanımlayabiliyor ve neredeyse % 100 doğrulukla tanımlayabiliyor.

Geoffrey Shmigelsky, “Tanımlama, eknolojinin özüdür.”

Geoffrey şunları söyledi: “Tanımlama, teknolojinin özüdür, ancak hayvan tanımlandığında aktivite, sağlık, beslenme ve büyüme gibi her türlü parametreyi takip edebilirsiniz.”

Teknolojinin gerçek bir yapay zeka olduğunu söyleyerek devam etti: “Sistem, birkaç günde bir kendini yeniden test ediyor, böylece hayvanlar yaşlandıkça onları yeniden teşhis edebiliyor.

“BETSY durağan bir sistem değil, sürekli öğreniyor.”

OneCup şirketi, sistemlerinin neredeyse her durumda kullanılabileceğini belirtiyor: Mokah, “Kameralar güneş enerjisiyle çalıştıkları için açık ve kapalı alanlarda kullanılabilir” dedi.

“Sistem, standart bir alan konumunda 4-6 kamera gerektiriyor. Bu kameraların kaydırma, eğme ve yakınlaştırma yetenekleri, sistemin  geniş bir alanı kapsamasına izin veriyor.”

BETSY ne yapabilir?

Tüm sistem, çiftçinin telefon veya bilgisayardan erişebileceği bir portala bağlanıyor.

Üreticiler, hayvanlarının farklı konumlardaki canlı video görüntülerini anlık olarak görebilir ve sürü bazında veya bireysel olarak tek tek hayvanlara göre analizler yapabilirler.

Mokah, “Bir hayvanda bir sorun olduğunda, örneğin doğurmaya başladığında veya birkaç gündür görülmediğinde de bir uyarı alıyorlar” dedi.

Mokah’a göre doğum uyarı sisteminin, kış sıcaklıklarının -30’un altına düşebileceği Kanada’da özellikle yararlı olduğu kanıtlandı.

Geoffrey, sistemin “bir doğum uyarı sisteminden çok daha fazlası” olduğunu vurguluyor; “İzleyebileceğimiz çok sayıda parametre var. BRD’nin (Bovine Respiratorik Disease) semptomlarını belirleyebilir, bir hayvanın stresini ölçebilir ve hatta bir hayvanın sürüden uzakta çok fazla zaman geçirip geçirmediğine, çok oturup oturup oturmadığına bakarak ne zaman hasta olduğunu bile görebiliriz. “

Platform oldukça geliştirildi, sistemin izlemesi için yeni parametreler ve olgular eklemek kolaydır. Platform aynı zamanda canlı hayvan taşımacılığında da kullanılabilmektedir.

Mokah, “Kamyonda hangi hayvanların olduğunu tam olarak bilerek,  kayıt tutma sürecini otomatikleştirerek nakil işlemlerini daha verimli hale getirebilir” diye ekledi.

BETSY, istendiğinde tüketicilerin hayvansal refahı endişelerini ortadan kaldıracak.

“Stresi tanımlayabilmek, aynı zamanda, özellikle hayvansal proteinin  etik, insani ve sürdürülebilir bir şekilde üretildiğini bilmek isteyen daha fazla tüketicileri bilgilendirmek için hayvansal refah noktasında da avantaj sağlıyor.”

Gelecek potansiyeli

Ticari olarak sisteme olan ilgi günden güne artıyor.

Geoffrey, “Aralık sonunda 25 kameramız vardı, Şubat ayı sonunda 200 kameramız oldu ve yıl sonunda 5-10 bine ulaşmayı umuyoruz ve bu aşamada İngiltere’ye taşınacağız” diyor.

OneCup, dünyanın dört bir yanından ilgi gördüklerini ve Elon Musk’ın Starlink broadband projesinin geliştirilmesinin dünyanın birçok kırsal bölgesini teknolojilerine açacağına inandıklarını söyledi.

Elon Musk’ın projesi Starlink, kırsal endüstriyi gerçekten dönüştürecek

Mokah, “Starlink kırsal endüstriyi gerçekten dönüştürecek, yapay zekanın tüm yönlerinin kullanılabilmesini sağlayacak” dedi.

Mokah ayrıca, “Bize yeni kapılar açar. Şu anda Elk ile çalışıyoruz ve muhtemelen ayılar ve kurtlarla çalışacağımız milli parklara taşınacağız.”

“Sistem, sakinleştirmeye veya etiketlemeye gerek kalmadan nesli tükenmekte olan popülasyonları izleme potansiyeline sahip, sadece kameraların bir sulama deliğine veya hayvanların düzenli olarak toplandığı bir alana kurulmasını gerektiriyor.”

Geoffrey, donanımın etiketlemeye kıyasla daha düşük maliyete sahip olması nedeniyle bu teknolojinin gerçek bir potansiyelinin olduğunu vurguladı.

“Bunun maliyeti kişi başına ayda bir pounddan az. Genel olarak bilgisayar teknolojisinin maliyeti gün geçtikçe düşüyor ve bu sistem bileşenleri de aynı eğilimi izliyor ”.

Kaynak: Farming UK

Keyifli okumalar dileriz

Hayvancılık işletmelerinde sağlık ve doğurganlığı kontrol etmede yardımcı laboratuvar teşhis sistemleri ile ilgili yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Antioksidanların ve Kalisyumun Düve ve İneklerin doğurganlığı üzerine etkileri ile ilgili güncel değerlendirmeleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

ugras

Türkiye Çiftlik Hayvanları ve Sağlığı Ağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Follow by Email
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram